tool-maynardMaynard James Keenan (i lindur James Herbert Keenan në prill 17, 1964) është një këngëtare, kompozitor, muzikant, producent, winemaker, dhe aktor. Fillimisht nga Ohajo, Keenan kaloi shkollën e tij të lartë dhe vitet kolegj në Michigan. Pasi shërbeu në Ushtrinë e në fillim të viteve 1980, ai ndoqi Kendall College të Artit dhe Dizajnit në Grand Rapids. Ai u zhvendos në Los Anxhelos, Kaliforni në 1988 për të ndjekur një karrierë në dizajn të brendshëm dhe të vendosur ndërtimin. Ai formoi Tool band me Adam Jones menjëherë pas kësaj.

Keenan është i njohur mirë si këngëtari kryesor i multi-platinum Tool rok bende dhe një rreth të përsosur me të cilin ai ka lëshuar katër dhe tre albume në studio, përkatësisht. In 2003 ai krijoi Puscifer si një projekt anësor, financimin dhe lëshimi i parë studio albumin e saj në tetor 2007. Që në rritje për famë, Keenan ka qenë një i vetmuar vuri në dukje, edhe pse ai nuk dalin për të mbështetur shkaqet bamirëse.

Përveç karrierës së tij muzikore, ai ka kryer improvizuara komedi stand-up dhe ventured në aktrim. Ai është pronari aktual i Vreshtat Merkin dhe veraria lidhur, Bodrumet Caduceus, dhe ka pronësinë pjesë e Vreshtat fortesë, të gjitha të vendosura në Arizona, ku ai jeton. Ndër sipërmarrjeve të tjera të biznesit, ai është një partner në Cobras Los Angeles restorant & Matadors, dhe zotëron një treg të prodhojnë dhe të tregut të një organike në Cornville, Arizona, fundit duke shfaqur një dhomë provë për verërat e tij, si dhe një gjykatë e ushqimit.

Jeta e hershmemaynard-james-keenan

James Keenan u lind në Ravenna, Ohio, në prill 17, 1964, Fëmija i vetëm i Marie Judith dhe Michael Loren Keenan. Kur prindërit e tij të divorcuar në 1968, babai i tij, një mësues të shkollës së mesme, shkoi në Michigan dhe do ta shohin vetëm Keenan atë rreth një herë në vit për të ardhshëm 12 vjet. Nëna e tij remarried, bringing Keenan into an "intolerant and unworldly household", ku inteligjenca e tij dhe shprehje krijuese do të stifled. Kur ishte Keenan 11, nëna e tij pësoi një aneurysm paralizuese cerebrale, e cila më vonë do të shërbejë si frymëzim për shumë nga veprat e tij krijuese. Disa vjet më vonë, ajo bindi Keenan për të jetuar me babain e tij në Michigan. Keenan considers this "the best move [ai] bërë ndonjëherë."

Frymëzuar nga performanca Bill Murray në 1981 Stripes film komedi, Keenan u bashkua me Ushtrinë e Shteteve të Bashkuara, me qëllimin për të pasur G.I. Bill fond ëndrra e tij të shkollës së artit të pranishëm. Me këtë pikë, ai kishte jetuar në Ohajo, Michigan, New Jersey, Nju Jork, Oklahoma, Kansas, dhe Texas. Ai fillimisht ka shërbyer në ushtrinë si një vëzhgues përpara para se të studiuar në Shkollën e Shteteve të Bashkuara Përgatitor Akademia Ushtarake (West Point Prep School) nga 1983 tek 1984. Përveç kësaj për të përfunduar një matematikë rigoroz dhe programi anglisht, ai vrapoi në ekipin e vendit kryq dhe këndoi në klub Glee. It was during his time in the military that he adopted the sobriquet "Maynard" në një trill. Ai u shqua në trajnim themelor dhe të avancuar, por nuk pranoi një takim për të West Point dhe në vend zgjodhi për të ndjekur një karrierë muzikë për shkak të zhgënjimit të tij me kolegët e tij’ Vlerat dhe sepse ai e dinte West Point nuk do të tolerojë disidencës së tij.

Pas përfundimit të mandatit të tij enlistment, ai ka studiuar artin në Kendall College e Artit dhe Dizajnit në Grand Rapids, Michigan. In 1988, ai u zhvendos në Los Anxhelos, ku dashuria e tij e kafshëve çoi atë për të praktikuar dizajn të brendshëm për dyqane manar, para se ai u shkarkua shpejt dhe filloi të punojë në ndërtimin e caktuar.

Karriera Music

Fëmijët i dinastisë anakronikeThis is a featured page

Fëmijët i dinastisë anakronike, ose më shumë zakonisht quhet C.A.D., ishte një alternative rock band që u formua në 1986 në Grand Rapids, Michigan. Fillimisht e përbërë nga Maynard James Keenan on vocals, bas kitarë, dhe programimi daulle makinë me Kevin HORNING në kitarë, ata lëshuar një thonj pavarur kompakt kasetë të drejtë në 1986, regjistruar në dhomën e jetesës Keenan.
Në mars 1987, Todd HORNING (kitarë ritmin), Stan Henderson (bas), dhe Tom Geluso (bateri) ishin rekrutuar nga Keenan dhe grupi ish HORNING së, TexA.N.S., për të ndihmuar të regjistruar një të ri të quajtur PE Dog.House, i cili u lirua në pranverë 1987.
Band shkuan pothuajse pa u vënë re gjatë kohës së tij së bashku, pse interes në brezin rritur pas Keenan u bë i famshëm si këngëtari kryesor i Tool, Një Rrethi Perfect, dhe Puscifer. Edhe pse ka qenë Fingernails mirë pirate në internet nëpërmjet formatin MP3, Dog.House është dukshëm më rrallë.

TexA.N.S.This is a featured page

Band dytë Maynard-së, ai ka luajtur bas. Grupi kishte lëshuar dy albume parë ndarjen përveç. Pak informacion verifikueshëm është në dispozicion në TexA.NS, si band PRANUAR pak vëmendje. Aktualisht vëmendja në banda është rritur paksa për shkak të interesit në Maynard, pse band ende nuk është kërkuar shumë, pasi.

Mjet

Pas lëviz në Los Anxhelos, Keenan takua Adam Jones i cili kishte dëgjuar atë duke kënduar në një demo në kolegj. Impresionuar me vokal Keenan-së, Jones sugjeroi që ata të formojnë një grup. Edhe pse hezitojnë në fillim, Keenan rënë dakord dhe, në 1990, Tool u formua. Fronted nga Keenan, formacion eventual përfshirë kitaristi Jones; Fqinji i tij, bateristi Danny Carey; dhe basisti Paul D'Amour, të cilët më vonë do të zëvendësohet nga Justin Kancelari.

Mjet për të nënshkruar në nëntor Zoo Entertainment 1991 dhe u lirua me narkotik PE vitin e ardhshëm. Për të mbështetur këtë deklaratë, band turne me fishbone dhe bujë Kundër Machine. Gjatë një 1993tool2 tregojnë në Kishën e Qendrës Celebrity Scientology në Los Anxhelos, Keenan (who would later write the lyrics "Fuck L. Ron Hubbard dhe qij të gjitha klonet e tij" in Ænema") bleated si një dele për një pjesë të mirë të të tregojnë. "Before our set this guy tries to intimidate me by showing me a gun in his jacket," Keenan kujton. "I explained to him that if he pissed me off I’d start a riot."

Menjëherë pas kësaj, Tool lëshuar e tyre 1993 Albumi debutues, Rrymë e nënujshme, në Shtetet e Bashkuara. Ajo ishte certifikuar artë pas vetëm tetë muaj, dhe platin më pak se një vit më vonë. In 1994, the band released their single "Prison Sex"—a song in which Keenan opted to deliver in a slight grunge-style—with a corresponding music video created and directed by Jones. The video was deemed "too graphic and offensive", and was withdrawn by MTV after a few airings due to "a symbolic dealing with the sensitive subject of child abuse".

Në tetor 1996, band lëshuar albumin e tyre të dytë në studio, Aenima. Albumi ishte certifikuar artë në dhjetë javët e, platinum arritur dyfishtë në dhjetë muajt e, dhe fitoi Grammy Award për Best Metal Performance në 1998. Pas lëshimit të albumit, Tool filloi një betejë të zgjatur ligjore me etiketën e tyre, Records vullkan (dikur Records Zoo), mbi shkeljet e kontratës. Pas kësaj beteje ligjore, e cila rezultoi në një marrëveshje të re tre-rekord, anëtarët e Tool vendosi të marrë disa kohë të lirë. Gjatë pauze, anëtarët e grupit ishin outspokenly kritike e peer-to-peer file sharing rrjeteve, për shkak të ndikimit negativ financiar në artistët në varësi të suksesit në shitje rekord. Gjatë një interviste me NY Rock në 2000, Keenan deklaruar, "I think there are a lot of other industries out there that might deserve being destroyed. Ata që lëndohen nga MP3s nuk janë aq shumë kompani apo biznesit, por artistët, njerëz të cilët janë duke u përpjekur për të shkruar këngë."

Pesë vjet pas lëshimit të Aenima, Tool njoftoi një album të ri, Systema trurit, me një tracklist 12-këngës në janar 2001. Një muaj më vonë, band zbuluar se albumi i ri është titulluar fakt Lateralus dhe se shpallja e mëparshme kishte qenë një hile. Albumi u lirua maj 2001 për komente pozitive. Known for his "dark, i zgjuar, imponues, and unexpected lyrical twists", Keenan u vlerësua për songwriting e tij në album, in which he "doesn’t cross the line from darkness to uglinessas often as he has in the past". Në një intervistë me New York Rock, Keenan shpjegoi, "Everything we release with Tool is inspired by our music. Kjo nuk ka rëndësi në qoftë se ajo është një video të saj apo nëse Lyrics. The lyrics for "Schism" janë asgjë më shumë se sa interpretimit tim të muzikës." Albumi u bë një sukses në mbarë botën, arritur #1 on U.S. Stendë afishimi 200 Albumet chart në javën e saj debutues, Tool dhe mori çmimin e dytë e tyre Grammy për performancën më të mirë të metalit 2001 for "Schism". In 2002, Keenan recorded a song called "Fallen" me 30 Sekonda në Mars që është lëshuar në vetë-titulluar albumin e grupit debutimin.

Pesëmbëdhjetë vjet pas formimit të grupit, Tool had acquired what Dan Epstein of Revolver described as a devoted "cult" pas, dhe në maj 2006 band lëshuar 10,000 Ditë, një albumin në të cilën maynardKeenan këndoi në lidhje me çështjet më personale në krahasim me përpjekjet e mëparshme për të frymëzuar ndryshim. Nëna e tij, who inspired the song "jimmy" on Aenima, also served as the inspiration for the two-part song "Wings for Marie" and "10,000 Days (Krahë për Marie, Pt 2)", e cila merret me të 2003 vdekja pas 27 vjet, ose rreth 10,000 ditë, e vuajtjeve. Albumi shitur 564,000 kopje në javën e saj të hapjes në U.S. dhe ishte #1 në Billboard 200 Listat. Megjithatë, 10,000 Ditë u prit më pak të favorshme nga kritikët se Lateralus tij paraardhëse kishte qenë.

Pas 10,000 Ditë, Tool është një album mbetur për të përmbushur detyrimin e kontratës së tij rekord. Megjithëse ka pak informacion në dispozicion në planet për këtë album, band është vazhdimisht duke punuar në drejtim të lirimit të tij të pestë në studio. Mjet ka punuar rreth Keenan dhe projektet e tij anësore që 1999, duke filluar me krijimin e një rrethi Perfect, që ka çuar në disa vite mes projekteve. Lidhur me të ardhmen e Tool, Keenan deklaruar në një 2007 Intervistë me Spin, "We’ll make music together until one of us is dead."

Në mars 24, 2009, një turne verë ishte shpallur në faqen e internetit Tool-së, dhe në një mars 26 Tool press release u konfirmua si një headliner për festivalin vjetor të dytë Lartë Mile Muzikës në qytetin e Tregtisë, Kolorado, me Panic përhapur dhe në grindje. Mjet gjithashtu titulluar Lollapalooza 2009 në Çikago, Illinois.

Një Rrethi Perfect

Ata do të mbajë, "Are you working on another Tool album?" Unë jam si një nënë në një tryezë. Unë jam, si, lindjes në një foshnje, dhe ju jeni duke i kërkuar mua, nëse unë jam do të ketë një tjetër fëmijë. Jo tani, ndoshta. A nuk të vërtetë të ndjehen si seks tani, Unë jam të paturit e një fëmijë ndyrë. Unë jam këtu goditjes ass tim; ne jemi duke punuar shumë në këtë. Ky është fëmija ynë i ri; ne jemi duke edukuar atë, zhvillimin e saj dhe duke treguar atë të botës.

Gjatë post-Aenima pauze mjet për t'u marrë me çështjet e tyre ligjore, Keenan filloi të punojë me Billy Howerdel, Mjet teknologjisë së kitarë nëpër turne Aenima, në një projekt tjetër. Supergrupin ata formuan, Një Rrethi Perfect, filloi kryerjen në 1999 dhe u lirua saj të parë album Mer de Noms në 2000. Ata lëshuar një sukses të ndjekin-up në 2003 Hapi Trembëdhjetë titull, një referencë për dymbëdhjetë-hap programet (shumë nga këngët janë shkruar nga perspektiva e rimëkëmbjes). Të dy albume janë certifikuar përfundimisht platin. Tyre të mëvonshme 2004 album, Emocional, ishte i përbërë kryesisht nga mbulon, except for the singles Counting Bodies Like Sheep to the Rhythm of the War Drums"—a song inspired by "Pet" that was originally released on Thirteenth Step—and "Passive". Keenan later characterized the record as a political album with which he "tested the waters" and was subsequently "crucified" atë, për shkak të përmbajtjes. Ajo ishte certifikuar ari muaj pas lirimit të tij. Në të njëjtin vit ata i liruar DVD dhe CD vendosur Amotion titull, e cila ishte certifikuar platin brenda një muaji për lirimin e saj.

Pavarësisht suksesit të saj, ardhmja e një rrethi Perfect mbetet e pasigurt. Ajo është aktualisht në pauze, pjesërisht për shkak të angazhimeve Keenan për Tool; Howerdel raportuar në maj 2006 intervistë me MTV se puna e supergrup ishte përfunduar për momentin. Pas më shumë se dy vjet që nga bandat e lirimit fundit, Keenan u pyet në lidhje me statusin e një rrethi Perfect gjatë një interviste me revolen. Ai deklaroi:

Problemi i vërtetë me drejtimin mjet dhe një rreth Perfect në të njëjtën kohë ishte që ata të dy të veprojë në të njëjtën mënyrë. Ata janë të dy bende jetojnë turne me një etiketë, ende duke punuar në bazë të kontratës së vjetër mentalitet. Kështu që unë mendova se ishte koha për të le të shkojnë Një Rrethi Perfect për tani dhe le Billy eksplorojnë veten. Është e vështirë për një djalosh i cili shkoi nga të qenit një tech kitarë [për Tool] për të qenë në një grup me një dukur, Këngëtari i famshëm dhe që ka për të jetuar në atë hije. Kjo ishte e rëndësishme për të shkuar Billy dhe të bëjë gjë e tij dhe me të vërtetë të shqyrtuar të shëndoshë e tij dhe le të njerëzit e dëgjojnë atë që ai ka për të thënë dhe se si ai do të bëjë atë në e tij, dhe pastaj ne do të kthehemi dhe të bëjë disa sende A Perfect Circle. Maynard James Keenan-, Revole, Dhjetor 2007

imagesKur u pyetën, në një intervistë për Spin se muajin e njëjtë, rreth mundësisë së një tjetër album A Perfect Circle, Keenan deklaruar, "Maybe, ditë, një këngë në një fonogram. Por një album? Jo. Një vit më vonë, në dhjetor 9, 2008, blabbermouth.net njoftoi se Keenan kishte njoftuar në pulsin e Radios se ai dhe Howerdel janë shkruar muzikë të re për një rreth Perfect. Keenan gjithashtu tha se grupi nuk ka plane për të vazhduar në shkallë të plotë turne, apo edhe për të shkruar dhe regjistruar një album të ri. Vend, they will focus on "one or two songs at a time", e cila do të më shumë gjasa të jetë lëshuar nëpërmjet internetit.

Gusht 2, 2010, një dukje zyrtar (but not "verified") Twitter llogari për banda u nis me një lexim tweet: "It’s on." Tweet lidhur edhe në llogaritë Twitter Keenan, Howerdel dhe Puscifer. Nesërmen llogaria tweeted, "Go tell Aunt Rosie… Patë vjetër gri nuk është i vdekur," lidh në llogaritë e më shumë, duke përfshirë ato të Danny Lohner dhe Josh Freese. Besohet se dy Freese dhe James Iha (fundit prej të cilëve ende i referohet vetvetes si një anëtar aktual i APC) të dy do të jenë të përfshira. That same day Billy Howerdel tweeted "The APC dust is shaking off!"

Puscifer

In 2003, Keenan surfaced under the name "Puscifer" for the song "REV 22:20" on the Underworld film soundtrack. Puscifer was once advertised as a side project with Danny Lohner, who had formerly performed live with Nine Inch Nails, but has since been formed as a manifestation of Keenan’s "creative subconscious"—meaning that Keenan is now using the name as a pseudonym for his solo work. Keenan has stated that it is "a premiere improvisational hardcore band", and his "catch-all, stream of consciousness, anything goes, etc." project. When comparing the project to Tool in an interview with Rolling Stone, Keenan described it as his "attempt to make music to inspire people. … This is definitely not thinking man’s music, but groove-oriented music that makes you feel good." In a later interview with Artistdirect, Keenan said that he did not want the lyrics to be puzzles. He wanted the complexity to be in the music, stating "that’s the part that gets under your skin and makes you feel good."

In 2006, Puscifer contributed the song "The Undertaker (Renholder Mix)" to the soundtrack of Underworld: Evolution, where "Renholder", a moniker for Danny Lohner created by the members of A Perfect Circle, is the reversal of "Re: D Lohner". Keenan financed and released the first studio album, "V" Is for Vagina, in October 2007. Created in a tour bus, in several hotel rooms, and in various studios around the country while Keenan toured with Tool, the album is a radical departure from Keenan’s contributions in Tool and A Perfect Circle. Tim Alexander, best known as the drummer for rock band Primus, was a guest musician on the album. He called Puscifer "trancy and hypnotic" and a "total 180 from Tool". The album was criticized as unfocused and lacking in the passion and intelligence present in Keenan’s previous work.

Puscifer is also a clothing line, with merchandise available for purchase on the band’s website. On September 16, 2008, Keenan updated the puscifer.com blog, revealing that the first ever Puscifer store would be opening "hopefully" by October 1 in Jerome, Arizona. Occupying a small space above a tattoo parlor, the store opened on October 3, 2008. In addition to the merchandise available on the band’s online store, Keenan has also made available locally-roasted coffee, art, and limited edition collectibles.

On February 13–15, 2009, Keenan debuted Puscifer at the Pearl Concert Theater in Palms Casino Resort in Las Vegas, with a cabaret-style show so abstract it is not easily described. In an interview with the Los Angeles Times, Keenan stated "we didn’t really have any clue what to call it, so we just kind of called it cabaret." Keenan—who has had previous experience with this type of entertainment, having fronted a similar show in Los Angeles before achieving fame with Tool—went on to add that "you just can’t really describe it, you just have to see it, then it makes sense." Featuring an ever-changing lineup of artists including Milla Jovovich and Primus drummer Tim Alexander, the show was originally said to have a long-term residency at the Pearl; however, Keenan later revealed that it was to be only a two-show performance.

Puscifer continued to perform with a revolving lineup throughout 2009 at venues around the Southwest. Megjithatë, in a November 2009 interview, Keenan deklaruar: "Efforts to confine our beloved enigma to the Southwestern United States have been thwarted. We are compelled beyond all reason to bring the noise Eastward and share our special sauce. Although authorities suggest you be prepared for any and all possibilities, we simply suggest you arrive happy and hungry."

Writing and performance style

A primary purpose of Keenan’s lyrics for Tool involves a desire to connect with the listeners on a personal level; to encourage them to look within themselves for self-identity, understanding andmaynard2 reflection. Tool does not include lyrics with any releases as Keenan believes most people "don’t get it" and it is not a priority of the band that people do. Megjithatë, after each release Keenan has eventually published his typed lyrics online via the semi-official fansite, with the exception of "Lateralus", which was published on the official Tool website. Lyrical arrangements are often given special attention, such as in the lyrics to "Lateralus", wherein the number of syllables per line correspond to an arrangement of the Fibonacci numbers, and "Jambi", in which the metrical foot iamb is used. Keenan’s lyrics on Ænima and Lateralus focused on philosophy and spirituality—specific subjects range from organized religion in "Opiate", to evolution and Jungian psychology in "Forty-Six & 2" and transcendence in "Lateralus".

In live performances with Tool, Keenan has often been known to be situated on a platform towards the rear of the stage, without a spotlight, facing the backdrop rather than the audience. Breckinridge Haggerty, the band’s live video director, says that the dark spaces on stage "are mostly for Maynard". He explains, "a lot of the songs are a personal journey for him and he has a hard time with the glare of the lights when he’s trying to reproduce these emotions for the audience. He needs a bit of personal space, and he feels more comfortable in the shadows." An exception, which surprised even hardcore Tool fans, occurred when a fan climbed on stage and attempted to hug Keenan during the band’s performance of "Pushit". After picking the fan up and dropping him to the ground, Keenan wrapped himself around the man’s back. He eventually turned the fan to his stomach and sat on his back, where he stayed for "an uncomfortably long period of time." His appearance with Tool has included the Mohawk hairstyle, wigs, Kabuki masks, bras, tights, and his entire body in blue paint. This is contrasted with a variety of long haired wigs while performing with or promoting A Perfect Circle. His posture on stage is usually bent.

Describing Keenan’s contribution to Tool and A Perfect Circle, The New York Times wrote that "both groups rely on Mr. Keenan’s ability to dignify emotions like lust, anger and disgust, the honey in his voice adding a touch of profundity". Keenan’s ability as a vocalist has been lauded by the Seattle Post-Intelligencer: after his performance during an Alice in Chains reunion concert in 2005, freelance journalist Travis Hay saw him as "a natural fit at replacing Layne Staley". His unique style of singing has often been considered influential to artists such as Pete Loeffler of Chevelle.

Comedy and acting

Keenan became friends with comedian Bill Hicks in the early 1990s. Keenan did sketch comedy on improv nights in comedy clubs in Los Angeles during that time. The two became acquainted and Hicks later opened some Tool concerts. Best known is a routine Hicks did while on tour with Tool during the Lollapalooza tour in 1993, when he asked the audience to look for a contact lens he had lost. Keenan enjoyed this joke so much that he repeated it on a number of occasions.

Puscifermjk1_klein_30101115Keenan is featured in several segments of Mr. Show, most notably in the Ronnie Dobbs sketch presented in the first season. In one scene, he is seen being arrested with Dobbs. Later in the sketch he is featured wearing a wig as the lead singer of the then-fictitious band "Puscifer". When asked about the arrest of Dobbs, Keenan replies "Guilty? Yeah. I’m sure he’s guilty buthe knows it. I mean, you’re guilty, and you don’t know it. Sowho’s really in jail?" He also appears in episode 2.6, "The Velveteen Touch of a Dandy Fop", as one of the viewers of Coupon: The Movie, saying "Now is not the time", waving the cameras off and slapping the microphone out of his face in disgust after walking out of the theater. Later, Keenan would sing on a track for the Mr. Show incarnation Run Ronnie Run, and appear in the "music video sex scene" on its DVD. Keenan appeared on the cover of the May/June 1999 issue of Pop Smear magazine, portraying Charles Manson as part of a photo essay, imitating a famous Life magazine portrait of the imprisoned murderer. He also appeared as Satan in the 2002 film Bikini Bandits and its 2004 sequel Bikini Bandits 2: Golden Rod. When asked in an interview which role was more difficult, Keenan responded, "Oh, Manson. He’s a real person. People know what he looks like, how he talked. With Satan there’s so much gray area."

In the mid-90s, responding to requests for Tool to perform in benefit shows, Keenan created "Free Frances Bean" tee-shirts to represent his own platform. Francesmother, Courtney Love, had previously referred to Keenan as a "media whore" to which he responded, "Isn’t that great? I have the distinction of being called a media whore by Courtney Love." He said that after watching "the tornado that is her mother", he thought "Oh my God, how is Frances Bean gonna survive this insanity?" Although it was started as a simple joke, the tee-shirts were soon in high demand and Keenan was giving them away.

On April 1, 2005, the official Tool website announced, as an April FoolsDay prank, that "Maynard has found Jesus" and would be abandoning the recording of the new album temporarily and possibly permanently. Kurt Loder of MTV contacted Keenan via email to ask for a confirmation and received a nonchalant confirmation. When Loder asked again, Keenan’s response was simply "heh heh". On April 7, the official site revealed that it was a hoax. During an interview Keenan later stated, "It was April Fools’. If you fall for that on April Fools’ Day, there’s nothing I can do for you." He has been part of other April Foolspranks related to Tool, including one in which he was said to be in critical condition after a tour bus accident.

Keenan made his major feature film debut in the April 17, 2009, release of Crank: High Voltage. Sharing a scene with the movie’s lead, Jason Statham, Keenan portrays a dog walker "who has an electrifying experience […] in a public park".

Winemaking and other endeavors

In addition to being part-owner of Cobras & Matadors, an LA restaurant run by Steven Arroyo, and owner of a produce market in Cornville, Arizona; Keenan, whose grandparents and great-uncle made MaynardJamesKeenan-with-wine2wine in Northern Italy (in what is now Southern France), owns Merkin Vineyards and Caduceus Cellars, based in the unincorporated area of Page Springs/Cornville, Arizona, southwest of Sedona, where he resides. While the winery is named after an ancient symbol for commerce (caduceus), the vineyard is named after a pubic wig (merkin). He is also a partner of Stronghold Vineyards, "an 80-acre site dedicated to producing affordable wines in the state", located in the small, unincorporated area known as Kansas Settlement in Sulfur Springs Valley, Arizona. Keenan’s mother died in 2003, at the age of 59, due to complications from an aneurysm. Following her death, he scattered her ashes across one of his vineyards, and later named one of his wines after her, honoring her memory with his Cabernet Sauvignon "Nagual del Judith". In a statement released in April 2009, Keenan deklaruar:

I am standing on a metaphorical plateau. The view from here suggests that I/we still have many mountains to negotiate. It has already been a long journey. But the successes and failures have been in balance. Which would suggest that I/we have chosen the correct path. I hold in my hands the evidence to support this statement . . . With tears in my eyes, I present to you the very first 100 percent Arizona Caduceus wine. Nagual del Judith, named after my late mother, Judith Marie.

His previous wines were named after relatives of the Chiricahua Apache chief Cochise who lived in the area where the vineyard is located, and were produced at Page Springs Cellars, owned by Keenan’s business partner. While those wines used some fruits imported from California, "Nagual del Judith" is the first made entirely from Keenan’s own vineyard.

During the fall season of 2008, Keenan began a small tour of sorts with his Stronghold Vineyards partner Eric Glomski, promoting his wine with signing sessions at Whole Foods Markets in California and Nevada. The tour continued in 2009 with sessions in Texas kicking off in March, and appearances scheduled during Tool’s 2009 summer tour in Florida, Massachusetts, and New Jersey. In July 2009, Keenan opened an organic market which features a tasting room for his Arizona wines as well as a food court. In an interview with Spinner.com that same month, Keenan stated that he had been taught by Southwestern chefs "how to make spaghettis and pastas and gnocchis and various soup stocks", which would be made fresh and served at the tastings.

Keenan is featured in Blood Into Wine: The Arizona Stronghold, a documentary co-produced by Moog filmmakers Ryan Page and Christopher Pomerenk that chronicles Keenan and Glomski’s embarkation into winemaking in the desert conditions of Arizona’s Verde Valley, and the success they’ve seen in the decade since its inception. The film, which includes appearances from Tim & Eric, Patton Oswalt, and Milla Jovovich, is to be shown at the Noise Pop festival on February 25, 2010, along with another documentary produced by Pomerenk, The Heart is a Drum Machine. It investigates why people create and listen to music, and features Keenan, Jason Schwartzman, Kurt Loder, Nic Harcourt, Juliette Lewis, and Elijah Wood.

Philanthropy

Keenan has used his voice on numerous occasions to support charitable causes. He performed at a 1997 benefit concert for RAINN (the Rape, Abuse & Incest National Network) organized by Tori Amosmaynard1233 (who had often referred to Keenan as an unofficial brother). He is one of the notable performers for Axis of Justice, a non-profit organization that brings musicians, fans of music, and grassroots political organizations together to fight for social justice. In 2004, Axis of Justice released Concert Series Volume 1. Included are two tracks featuring Keenan on vocals. The second track on the album, "(What’s So Funny ‘Bout) Peace, Love, and Understanding", was recorded live during Lollapalooza in Seattle, Washington on August 23, 2003. The first track, "Where the Streets Have No Name", was recorded live during the Axis of Justice Concert Series at The Avalon in Hollywood, California on July 19, 2004. In February 2005, Keenan appeared as a surprise vocalist at a Seattle benefit concert for victims of the 2004 earthquake and tsunami in southern Asia, performing with the partly reformed Alice in Chains, in place of the deceased vocalist Layne Staley, on the songs "Them Bones", "Man in the Box", and "Rooster".

Personal life

Keenan, who has described himself as "happily unmarried", was in a relationship as of December 2007, when he stated "For the first time in my life, I have someone who’s taking care of me, rather than the other way around." He has a son named Devo H. Keenan (i lindur 1995) who sang backing vocals on A Perfect Circle’s Thirteenth Step, and later was credited as the cellist on Keep Telling Myself It’s Alright—the debut album of Ashes Divide, Billy Howerdel’s post-A Perfect Circle project. It was after the birth of his son that it occurred to Keenan to obscure his own identity in order to prevent his son from being "victimized by [his] career". The song "Breña" by A Perfect Circle uses the middle name of Keenan’s former fiancée, while the single "Judith" bears the name of Keenan’s mother, Judith Marie.

Keenan has a reputation for being reclusive, elliptical and controlling of his public image. He dislikes the manner in which rock stars are worshipped, and at one point carried business cards with the name "Jesus H. Christ" printed on them. Often having to deal with stalkers, Keenan has resorted to using a paintball rifle to run trespassing fans from his property. Brazilian Jiu-Jitsu is one of Keenan’s pursuits, and he studied under Rickson Gracie, who is widely considered one of the martial art’s greatest practitioners.

News Archives
Random Image